Safari

Prohlížeč Safari se zaměřuje pouze na operační systém Macintosh. Jeho základem je zobrazovací jádro KHTML, které používá i prohlížečKonqueror. Podpora webových standardů je v tom to prohlížeči na vysoké úrovni, dokládá to fakt, že jako první prohlížeč prošel bez chyby testem ACID2. Nesmíme ani zapomenout na rychlost zobrazování stránek v Safari, která patří ke špičce.

V prohlížeči Safari nechybějí samozřejmě funkce jako je brouzdání v záložkách, správce oblíbených položek, RSS čtečka a emailový klient. Blokování nevyžádaných vyskakovacích oken je samozřejmostí. Safari dokáže zobrazit i PDF soubory.

Safari je moderní a rychlá alternativa pro systémy Mac OS. Jeho vzhled a uživatelské rozhraní přesně zapadá do stylu systému Mac OS. Je také oceňován za dobrou podporu standardů a rychlé zobrazovací jádro.

Historie

Historie prohlížeče je velmi krátká, začíná až v lednu 2003, kdy byla na konferenci Macword představena první beta verze Safari 0.8. Tentýž rok v dubnu vyšla verze 0.9, která přinesla mnoho novinek(např.: prohlížení v záložkách). 23. června 2003 vychází první ostrá verze Safari 1.0, která se také stává implicitním prohlížečem na platformách Mac OS.

Následovali pak verze 1.2, 1.3 a v dubnu roku 2005 vychází verze Safari 2.0, přináší RSS čtečku, podporu PDF a mnoho dalšího. Verze 2.02 z října 2005 splňuje ACID2 test a stává se tak prvním prohlížečem, který tento test kompletně splnil. Aktuální verze je 2.04.

Odkazy