Návody k Opeře

Ovládání - Klávesnicí, myší a hlasem

Ovládání klávesnicí

Opera standardně podporuje nejrůznější klávesové zkratky. Díky nim je Opera lehce a snadně ovladatelná. Pokud vám, ale základní nastavení klávesových zkratek nevyhovuje, můžete jej změnit v Nástroje -> Nastavení -> Pokročilé -> Klávesnice a myš. Seznam klávesových zkratek naleznete níže v tabulce.

Ovládání myší

Opera podporuje rovněž výbornou věc - myší gesta. Pomocí nich můžete mnoho ovládacích příkazů Opery vykonat pouze pomocí pohybu myši. Stačí pouze držet pravé tlačítko myši a začít vykonávat příkazy. Jejich seznam naleznete rovněž níže v tabulce. Můžete i myší gesta editovat a to stejně jako u klávesnice v Nástroje -> Nastavení -> Pokročilé ->Klávesnice a myš.

Ovládání hlasem

Opera také podporuje ovládání hlasem, které jistě usnadní práci například postiženým lidem. Příkazy hlasem naleznete také v přehledu níže, pamatujte si ale, že každý příkaz musí začít slůvkem Opera. V rámci ovládání hlasem je přístupná funkce, která dokáže přečíst text napsaný na stránce. Nastavení ovládání hlasem naleznete v Nástroje -> Nastavení ->Pokročilé -> Hlas. Zde se provádí i aktivace této služby, během které si musíte stáhnout speciální 10 MB knihovnu. Tato funkce je dostupná pouze pro Windows XP a 2000.

Blokování reklamy

Opera také přidala do svého portfolia od verze 9.0 integrovaný blokovač reklam. Jeho používání je velmi jednoduché. Na příslušné stránce zmáčknete pravé tlačítko, v menu vyberete možnost Block content. Po té se vám text stránky ztratí a zůstanou pouze obrázky. Nyní stačí jen kliknout na obrázky, které už příště nechcete vidět, tím se zablokují adresy obrázků z toho to serveru. Pokud chcete zablokovat pouze určitý obrázek, stačí při klapnutí na obrázek držet klávesu Shift. Na obrázek se napíše blocked image, což znamená, že je obrázek blokovaný a nebude se vám nadále zobrazovat. Po vybrání všech nežádoucích obrázků/reklam už jen vše potvrdíte stisknutím tlačítka Done. Také existuje možnost přímé editace webových adres obrázků, které nechcete zobrazovat. Přímou editaci najdete v kontextovém menu -> Block content -> Details -> Add nebo Edit.