Opera

Opera je praktický multiplatformní prohlížeč se spoustou funkcí, které ulehčují uživatelům život. Opera se označuje jako nejrychlejší prohlížeč na světě s malými nároky na paměť počítače. Také má pověst prohlížeče s dobrou podporou webových standardů, což dokazuje úspěšné splnění testu ACID2. Jediným stínem v zobrazovacím jádru Presto je horší podpora skriptování. Ani v otázce bezpečnosti není Opera mimo špičku, což dokazují napříkladstatistiky společnosti Secunia, kde za rok 2005 vykazuje Opera nejméně bezpečnostních nedostatků ze všech relevantních prohlížečů a pokud se objevily, byli okamžitě opraveny. K bezpečnosti také patří podpora všemožných certifikátů a šifrovacích protokolů jako jsou SSL2, SSL3 a TLS a od verze 9.1 rovněž ochrana před phishingem.

Opera kromě prohlížeče disponuje kvalitním emailovým klientem M2, RSS/Atom čtečkou, IRC chatem a integrovaným editorem zdrojového kódu. Mnoho uživatelů jistě potěší i podpora P2P protokolu BitTorrent. Jelikož Opera není plně rozšiřitelná, třeba jako Firefox, kompenzuje to svým uživatelům podporou Widgets. Uživatelské rozhraní je plně přizpůsobitelné a skinovatelné. K ovládání Opery můžete použít množství klávesových zkratek nebo skvělá myší gesta, která jsou velkou ozdobou Opery. Opera nezapomněla ani na handicapované uživatele, kteří mohou Operu ovládat hlasem. Do uživatelského rozhraní je i zapracován integrovaný vyhledávač, v kterém jednoduše můžete měnit vyhledávače či přidávat si vlastní. Nejnovější Opera do souboje s konkurencí přináší i integrované blokování reklam či kontrolu pravopisu.

Opera je zcela jistě moderní rychlý prohlížeč se spoustou funkcí zaobalený v přehledném ergonomickém rozhraní. Mnoho IT profesionálů jí doporučuje a to zejména díky rychlosti, bezpečnosti a dobré podpoře webových standardů. V oblasti mobilních telefonů a chytrých zařízeních(PDA) je dokonce Opera nejpoužívanější browser. Jedním z problémů Opery je zobrazování některých stránek, které jsou optimalizované pouze pro Internet Explorer. A to vše zadarmo a bez jakýchkoli reklam, kterých se Opera verzí 8.5 zbavila!

Historie

Ta začala v roce 1994, kdy dva programátoři(Jon S. von Tetzchner a Geir Ivarsoy) telekomunikační společnosti Telnor vedli výzkumný projekt na jehož konci byla první verze Opery.

Po té Telnor dovolil dále pracovat na programu mimo firmu. A na svět se dostala nová veřejná verze - Opera 2.1. V roce 1998 se do nové Opery 3 dostala také podpora CSS. Následný rok bylo do Opery implementováno také CSS2, XML, WML.

V roce 2000 přichází pátá řada, kde jsou znovu vylepšeny podpory standardů. Přibyli funkce jako integrované ICQ, lupa, gesta myší, panely a integrované vyhledávání. Také začala být vydávána jako ad-ware. Opera 6 přinesla kódování Unicode a prohlížení v záložkách, ale hlavně se rozšířila i na platformy Linux a Mac OS. To se psal se rok 2001.

Vývoj dál pokračoval v rychlém tempu a výsledkem se stala sedmá řada Opery. Té se kompletně přepsalo zobrazovací jádro s označením Presto, které také podporuje DOM funkce. Zlepšil se poštovní klient, později byla také implementována RSS čtečka. I v této verzi nebyla opomenuta rychlost a stabilita prohlížeče. V roce 2005 přichází na trh verze - Opera 8, která přináší hlavně hlasové ovládání a mnoho dalších vylepšení. Od verze 8.5 je Opera přeměněna na freeware a je bez reklam.

V roce 2006 přišla, některými označovaná jako revoluční, Opera 9, která nově přináší další vylepšení standardů, což reprezentuje úspěšný výsledek v testu ACID2. Mezi další novinky patří podpora protokolu BitTorrent, funkce kontrola pravopisu, integrované blokování reklamy a nesmíme zapomenout ani na podporu malých prográmků Widget. Na skolnku roku ještě Opera Software připravila verzi Opera 9.1, která přináší ochranu proti phishingu.

Odkazy