Opera Mini

Opera Mini je speciální prohlížeč určený pro mobilní telefóny, které podporují Javu. Tento prohlížeč se používá na klasických mobilních telefonech, které mají velice nízké rozlišení displejů. Zde je stejně jako u prohlížeče Opera Mobile použita funkce Small Screen rendering. Odlišnost a zároveň zvláštnost je mezičlánek při komunikaci mezi prohlížečem a požadovanou stránkou. Když uživatel zadá webovou adresu stránky, tak se nejdřív stránka nahraje na server Opera.com, kde se kód stránky přeformátuje a zmenší, pak je následně zaslán do prohlížeče Opera Mini, kde je stránka zobrazena. Výhody jsou jasné. Díky transformaci kódu uživatel ušetří za stažená data, které jsou podstatně menší, druhou výhodou je vyšší rychlost při brouzdání na internetu.

Opera Mini rovněž obsahuje správu oblíbených stránek, historii, změnu vzhledů, download manažer, integrované vyhledávání a další.

Prohlížeč byl vypuštěn na trh v lednu 2006, zanedlouho si získal obrovskou popularitu, která mu vynesla pozici nejpoužívanějšího mobilního prohlížeče internetových stránek. Toho dosáhl i díky tomu, že je šířen zdarma.

Související odkazy