Firefox

Firefox je multiplatformní prohlížeč s otevřeným zdrojovým kódem (open-source). V dnešní době zaujímá za Internet Explorerem druhé místo v používanosti. Mezi vývojáři webových stránek je zejména oblíben díky nejlepší podpoře webových standardů mezi prohlížeči. Mozilla Corporation, jež prohlížeč vyvíjí, klade obrovský důraz na bezpečnost produktu. Výsledkem je okamžité vydávání záplat, které probíhají naprosto hladce, díky systému automatických aktualizací.

Největší devízou a i zbraní proti své konkurenci se stala rozšiřitelnost prohlížeče pomocí tzv. "rozšíření" někdy nazývané addons či extenstions. Tato vlastnost umožňuje uživateli přidat si jakoukoli funkci do Firefoxu. V tuto chvíli je k dispozici stovky rozšířeních pro Firefox, které rozšiřují možnosti Firefoxe a obohacují ho. Některá zajímavá rozšíření naleznete v sekci Doplňky a rozšíření.

V základní instalaci Firefoxu najdete funkce jako brouzdání v tabech, záložky, historie, blokovač nevyžádaných vyskakovacích oken, phishing ochranu, kontrolu pravopisu, integrované vyhledávání, náhled zdrojového kódu, Java Script error konzole, DOM inspektor a mnoho a mnoho dalších funkcí.

Firefox je nejrozšířenější alternativní prohlížeč. Úspěšný se stal kvůli dobré bezpečnostní politice, rozšiřitelnosti, dobré podpoře webových standardů a dostupnosti na mnoha operačních systémech. Některými uživateli je kritizován za jeho rychlost a náročnost.

Historie

Historie Firefoxu začíná na konci tzv. "Války prohlížečů", kterou vyhrál Internet Explorer na úkor Netscapu. Ten pod tlakem klesajících procent uvolnil své zdrojové kódy. Tím dal příčinu ke vzniku organizace Mozilla Foundation, která ve vývoji dále pokračovala na bázi open-source. První verze nového prohlížeče Mozilla Suite, který kromě samotného prohlížeče obsahoval i emailový klient, vyšla v létě 2002. Než ale tento balík internetových aplikací se dočkal finální verze, prošel si mnoha problémy. Prvním problémem byla nepoužitelnost kódu z Netscapu, proto vývoj začal od úplné nuly. Další následovaly během vývoje.

Samotná historie Firefoxu začína někdy koncem léta 2002, kdy je vydána první testovací verze ještě pod označením Pheonix. Později byl vývoj veden pod názvem Firebird a až v březnu 2004 se dočkal svého dnešního názvu - Firefox. To se již nacházel ve verzi Firefox 0.8 a oproti Mozila Suite byl ořezán o většinu nadbytečných funkcí jako emailový klient, chat apod (Později Mozilla vyvijí samostaný emailový klient známy jako Thunderbird).

Finální verze pak vyšla v září 2004. Okamžitě se jí dostalo obrovské popularity, což povzbudilo vývojáře k dalším pracem. Naopak vývoj Mozilla Suite byl definitivně verzí 1.7 zastaven. Další verze Firefox 1.5 vyšla zhruba o rok později a vylepšovala hlavně zobrazovací jádro Gecko. V říjnu 2006 pak vyšla druhá verze Firefoxe, která vylepšovala zejména uživatelské rozhraní nebo přinesla například ochranu proti phishingu. Nyní už probíhá vývoj Firefoxe 3.0, který by měl vyjít někdy na podzim 2007.

Odkazy