SEO: Jak by měla vypadat URL adresa?

V minulém článku jsme psali o tom, jak by měl vypadat titulek. Dnes se zaměříme na URL adresy. Správně navrhnuté adresy nejsou důležité jen z hlediska SEO, ale i z hlediska použitelnosti.

SEO

Kategorie článku: SEO

9. 9. 2010 6:00

URL adresy by měly splňovat několik vlastností. Měly by být krátké, výstižné, zapamatovatelné, jedinečné, trvalé a technologicky neutrální.

URL adresa podobně jako titulek by měla být výstižná, protože slouží jako další orientační bod pro uživatele. Zároveň by měla být spíše kratší než delší, tak aby si ji člověk mohl zapamatovat. Například:

 • Špatně: www.shop.cz/category.php?id=400
 • Dobře: www.shop.cz/elektronika/pocitace/notebooky/

Z druhého příkladu jasně poznáme, že se nacházíme v kategorii elektronika a konkrétně v sekci počítače a podsekci notebooky.

Adresa by měla mít i svoji vnitřní logiku, která odpovídá struktuře webu. Pokud se budeme držet předchozího příkladu, kde se uživatel bude chtít vrátit z podsekce notebooky do sekce počítače, mělo by mu stačit v URL odmazat „notebooky/“. Tj. sekce počítače by měla být k dispozici na adrese www.shop.cz/elektronika/pocitace/.

Častá chyba je, že jedna stránka je k dispozici na více URL adresách. Například:

 • http://www.shop.cz/elektronika
 • http://www.shop.cz/elektronika/
 • http://shop.cz/elektronika
 • http://shop.cz/elektronika/

Uvědomme si, že všechny čtyři adresy jsou zcela rozdílné. A vyhledávače to takto chápou. Proto je dobré, aby jste si vybrali jednu adresu. A z ostatních adres na ni uživatele přesměrovat (o přesměrovávání níže).

Někdy se stává opačná chyba (Wikipedie), kdy na velmi podobných adresách je zcela rozdílný obsah. To může uživatele velice zmást. Například:

Vidíte, že adresy se liší jen ve velikosti písmen. Toho si uživatel na první pohled nemusí vůbec všimnout. Proto doporučuji se takovýmto konstrukcím URL adres vyhnout velkým obloukem.

Problém může nastat i u webů s různými jazykovými verzemi. Někdy se stává, že tvůrci na jedné URL zobrazují stejný obsah akorát v jiném jazyce, podle toho jaký jazyk má uživatel nastaven. To je špatně. Každá jazyková verze by měla být na vlastní URL adrese. Podle mého názoru je nejlepší řešení mít každou jazykovou verzi na vlastní doméně. Například:

 • www.abc.cz – česká verze
 • www.abc.com – anglická verze
 • www.abc.de – německá verze

Pokud možno omezte počet parametrů v URL na minimum. Běžný uživatel jim nerozumí a zase je z nich spíše zmatený.

Konstrukce URL adres by měla být technologicky neutrální. To znamená, že byste neměli používat nejrůznější koncovky typu .html, .php, .asp apod. Za prvé jim běžný uživatel nerozumí, za druhé si ušetříte velké problémy, pokud budete v budoucnu přecházet na úplně jinou technologickou platformu. Například z php na asp apod.

S tím souvisí i trvalost adres. Adresy by měly být navrhnuty tak, aby se pokud možno vůbec neměnily. Vyhledávače berou stáří URL adresy jako jeden z parametrů při hodnocení. A čím jsou URL starší, tím je vyhledávače více preferují. Zároveň při časté změně URL adres nemusí vyhledávače novou URL adresu zaindexovat. Trvalost URL adres hraje důležitou roli i pro uživatele. Často se stává, že si uživatel stránku uloží do oblíbených stránek (záložek) a po nějakém čase se k ní vrátí. Pokud se mezitím adresa změnila, uživatel má smůlu.

Pokud nemáte na vybranou a URL adresy musíte měnit. Zajistěte aspoň, aby byl uživatel přesměrován ze staré URL na novou URL. Takovéto přesměrování provádějte s použitím HTTP hlavičky 301.

Naopak pokud se uživatel dostane na URL, na které žádná stránka neexistuje, posílejte HTTP hlavičku 404.

Samozřejmostí by mělo být, že URL je v pěkném tvaru (tzv. cool url). To znamená odstranit z ní diakritiku, mezery nahradit pomlčkami apod.

Z hlediska SEO bych zdůraznil i fakt, že vyhledávače dávají URL adrese velkou váhu. A proto by se v ni měly nacházet klíčová slova.

Se vším, co jsme si doposud řekli, souvisí samozřejmě i vhodný výběr domény webu. Doména by měla být hlavně zapamatovatelná, atraktivní, respektive lákavá. A pokud bude obsahovat klíčová slova, tím lépe.

Otázky do diskuse

 • Máte nějaké další tipy, jak tvořit URL?
 • Znáte nějaké zajímavé články, o tom jak tvořit URL?
 • Znátě nějaké další časté chyby při tvoření URL?
 • Jak řešíte vícejazyčné weby?
Jan Mikula

* povinné položky

daddyy 13. 9. 2010 21:31

Doporucuji ti precist si velice zajimavou studii od googlu :-) http://www.webseo-optimalizace.cz/rady-a-tipy-kvalitni-seo/search-engine-optimization-starter-guide.pdf


Přidejte vlastní názor
* povinné položky
Export komentářů v článku (RSS)