Prohlížeče, o kterých jste nejspíš nikdy neslyšeli

Nahlédněme nyní do světa internetových prohlížečů z jiného úhlu a podívejme se na ty méně známé programy, o kterých celá řada z Vás nejspíš nikdy neslyšela. 

Kategorie článku: Ostatní

29. 3. 2012 6:00

Proniknout na trh s prohlížeči není v konkurenci velkých hráčů, jako je IE, Firefox nebo Chrome vůbec jednoduché. I projekty, které by tyto tři jmenované strčili snadno do kapsy, tak často skončí na internetovém smetišti zapomenuty. Jsou ale i takové internetové prohlížeče, které o své místo na slunci stále bojují, ačkoliv je zná nebo dokonce pravidelně využívá málokdo.

Nahlédněme tedy nyní do světa internetových prohlížečů z jiného úhlu a podívejme se na ty méně známé programy, o kterých celá řada z Vás nejspíš nikdy neslyšela.

Lunascape – tři v jednom

Než skočíme do úplného neznáma, představme si neprávem opomíjený původem japonský prohlížeč Lunascape. Ten jako jediný volně dostupný prohlížeč nabízí možnost zobrazení stránek pomocí tří nejznámějších vykreslovacích jader – Trident, WebKit a Gecko. Nejen, že si mezi nimi můžete libovolně volit, poslední verze tohoto prohlížeče nabízejí i možnost zobrazit stránku ve všech třech variantách vedle sebe v jeden okamžik.

Další zajímavou vlastností Lunascape je fakt, že kromě vlastních doplňků podporuje pluginy jiných prohlížečů, přesněji Internet Exploreru a Mozilla Firefoxu. To z něj ve spojení s možností volby vykreslovacích jader a rozdělení okna prohlížeče dělá výborný nástroj pro kontrolu kompatibility webových stránek.

Menší nevýhodou pak může být zejména paměťová náročnost, která se dá ale u takto robusního nástroje jako je Lunascape snadno odpustit.

SRWare Iron – prohlížeč budoucnosti

Zajímavým projektem postaveným na open source Chromium, je internetový prohlížeč SRWare Iron. Toto želízko v internetovém ohni, nazývané svými tvůrci prohlížeč budoucnosti, sází zejména na uvědomělost uživatele chránit své soukromí. Tato alternativa k prohlížeči Google Chrome totiž potěší všechny, kteří by rádi využívali bezpečně tento známý prohlížeč bez všech Google doplňků, které sbírají data o všem, co si prohlížíte.

Zapomenout tedy můžete na klientské ID, zasílání zpráv o chybách nebo o využívání prohlížeče, i na sdílení dalších informací, jež jsou běžně odesílány na webové servery. Na druhou stranu ale budete také ochuzeni o všechny doplňkové služby Googlu, nečekejte tedy například při hledání na zobrazení našeptávače. Surfovat bezpečně ale můžete na rozdíl od mnoha jiných prohlížečů na operačních systémech Windows, Linux i Mac OS, a to dokonce i v češtině.

Qt Web Browser – blesk mezi prohlížeči

Posledním prohlížečem, který si dnes představíme podrobněji, je rychlý a systémově nenáročný Qt Web Browser. Ten se snaží prorazit na trh se svou strategií malého, rychlého, flexibilního a přitom dobře přenosného prohlížeče. Bojuje tak proti nepohodlné distribuci a zdlouhavé instalaci klasických prohlížečů, stejně tak jako proti jejich závislosti na pluginech a knihovnách. Zároveň důrazně preferuje tak oblíbenou ochranu soukromí.

Prohlížeč samotný pak obsahuje celou řadu běžných funkcí, jako je anonymní prohlížení internetu nebo blokování vyskakovacích oken. Kromě toho se ale může chlubit i opravdu vyvedeným download managerem a vestavěným klientem pro stahování torrentů. Potěšeni budou také vývojáři, pro které je připravena řada nástrojů pro opravdu podrobnou analýzu zdrojového kódu stránek.

Další malé neznámé

Těmito ostrovy v internetovém moři samozřejmě výčet zajímavých známých i zapomenutých internetových prohlížečů ani zdaleka nekončí. Za pozornost určitě stojí například původně český projekt My Internet Browser, rychlostní konkurent Firefoxu K-Meleon, elegantní Element Browser nebo alternativa Konqueroru pro Linux, Epiphany. Nemusíte proto zůstávat za každou cenu pouze u svaté trojice IE, Firefox a Chrome nebo známých náhrad, jako je Opera nebo Safari. Můžete prozkoumat i další dosud netušené alternativy, které Vám jsou k dispozici stejně tak snadno.

Všechny uvedené internetové prohlížeče i celou řadu dalších freeware i volně dostupných shareware programů si můžete stáhnout na stránkách http://mujsoubor.cz.

Jan Mikula

* povinné položky

sx 3. 4. 2012 18:13

ale uz jsou neaktualni, to jest vyvoj zastaven proto jsem i trochu promazal v instalackach browseru.


Přidejte vlastní názor
* povinné položky
Export komentářů v článku (RSS)