Opera 10 beta: Nový systém tabů a Opera Turbo

Opera Software vydala první veřejnou betaverzi připravovaného prohlížeče Opera 10. Oproti alfa verzi přináší novou funkci Opera Turbo pro zrychlení brouzdání po internetu s pomalým připojením. Zajímavou novinkou je i nový systém používání tabů, které můžete snadno změnit na náhledy stránek.

Opera

Kategorie článku: Opera, Nová verze a Z vývoje

4. 6. 2009 14:54

Nejprve si shrňme, co přinesla Opera 10 alfa.

  • Automatický aktualizátor.
  • Kontrola pravopisu.
  • Formátování emailů pomocí HTML.
  • Lepší podpora standardů (splněn ACID3 test).
  • Rychlejší až o 30%.

Podrobnější informace, co přinesla Opera 10 alfa naleznete v našem dřívějším článku.

Jak už jsem se výše zmínil, první alfa verze přinesla až 30% zrychlení. U první bety vývojáři uvádějí zrychlení oproti verzi 9.6 až 40%.

Asi za největší novinku můžeme považovat funkci Opera Turbo, kterou využijí zejména uživatelé s pomalým připojením k internetu. Funguje na podobném (nikoliv stejném) principu jako Opera Mini. Tedy nejprve si server Opery stáhne požadovanou stránku a pak ji zkompresuje a pošle uživateli. Opera uvádí, že objem dat je 3x až 4x nižší než bez použití této funkce. Ještě bych rád podotkl, že Opera dokáže sama automaticky zjistit, zda je připojení pomalé a pak zapne Operu Turbo, naopak při rychlém připojení se Opera Turbo automaticky vypíná.

Velkou novinkou je také mírně upravený vzhled. Ten přinesl nové ikonky a zejména přepracovaný systém tabů (záložek - nikdy nevím, jak to překládat). Pomocí myši lze taby jednoduše roztáhnout a tím se z nich stanou malé náhledy stránek, ve kterých se velice dobře orientuje.


Opera tabs

Nová betaverze také vylepšuje funkci Speed Dial. Nově si člověk může nastavit kolik náhledů stránek, chce ve svém Speed Dialu mít. Může si zvolit z možností 2x2, 3x3, 4x3, 4x4, 5x4 a 5x5. Také si může zvolit vlastní obrázek na pozadí.

Další novinkou je možnost nastavit si nějaký webový email či webovou RSS čtečku jako výchozí. Při přidání RSS zdroje pak Opera otevře vaši RSS čtečku, či při kliknutí na odkaz typu mailto se zase otevře váš webový poskytovatel emailu.

Mezi další novinky patří možnost změnit velikost vyhledávacího políčka či automatický zasílač zpráv vývojářům po pádu Opery.

Samozřejmostí je, že od první alfaverze bylo opraveno velké množství chyb a samotná Opera by měla být stabilnější.

Více informací v angličtině naleznete na stránkách Opery.

Jan Mikula

Opera 10 beta

Stáhnout:

Domovská stránka:

* povinné položky

komodor 10. 6. 2009 15:00

Omlouvám se za hloupý dotaz, ale nová verze Opery, na kterou je v sekci "stahuj" odkázáno je pouze v anglické verzi? Děkuji


Jan Mikula 10. 6. 2009 15:10

Reakce na #1 komodor: Ano, bohuzel je zatim k dispozici pouze anglicka verze... Ale pokud budete sledovat vyvoj dal, tak urcite vyjde nejaky novy Weekly build a ty vetsinou jsou k dispozici v mezinarodni verzi, tj i s ceskou verzi. Sice ten preklad tam nemusi byt 100%, ale myslim ze to staci..


komodor 10. 6. 2009 16:06

Reakce na #2 Jan Mikula:děkuji mnohokrát :)


Sládek Pavel 27. 8. 2009 17:57

chtel bych se zeptat jak v opeře10.00 aktivovat funkci Opera Turbo
Děkuji
Sládek Pavel


Jan Mikula 27. 8. 2009 19:43

Reakce na #4 Sládek Pavel: Na spodní liště Opery byste měl mít ikonku s tachometrem. Při kliknutí na tuto ikonku si můžete Operu Turbo nastavit.


Petr 4. 9. 2009 17:36

Reakce na #4 Sládek Pavel:Nástroje >> Nastavení >> Webové stránky


Přidejte vlastní názor
* povinné položky
Export komentářů v článku (RSS)