HTML5: Doctype

Začínáme sérii článků o HTML5. Půjdeme postupně. Jako první si vezmeme na paškál doctype. Doctype byl v HTML5 velmi zjednodušen. A již dnes ho doporučuji používat.

HTML5

Kategorie článku: HTML5

23. 9. 2010 6:00

Doctype HTML5 je oprostěn od definice DTD. Syntaxe vypadá takto:

<!DOCTYPE html>

Velkou výhodou je zpětná kompatibilita. A již všechny dnešní prohlížeče včetně Internet Exploreru 6 si s HTML doctypem rozumějí a při jeho použití normálně vykreslí stránky ve standarním zobrazovacím režimu.

Proč používat HTML5 doctype už dnes?

HTML5 je budoucnost a už dnes lze některé věci z této specifikace použít. HTML5 doctype používejte vy, kteří na stránkách používáte něco ze specifikace WAI-ARIA. Pokud dnes používáte WAI-ARIA v HTML 4, validátor vám hází chyby. Podobně je to i s Microdaty, které jsou přímo součástí specifikace HTML5.

HTML5 navíc umožňuje využívat jak html, tak xhtml syntaxi. To znamená, že například můžete uzavírat nepárové tagy i nemusíte apod.

Další výhodou HTML5 specifikace je její jistá “volnost” oproti XHTML. Například pokud na stránce používáte náhledy obrázků pomocí Java Scriptu, často použijete v HTML podobný kód:

<a href='velkyobrazekurl.jpg' rel='lightbox[album]'><img src='obrazekurl.jpg' alt='Obrazek'/></a>

V XHTML by validátor hlásil chyby, protože atribut rel obsahuje znaky “[ ]”. Při použití HTML5 doctypu toto nehrozí.

Jak je to s doctypem v XHTML5?

XHTML5 se neoficiálně nazývá HTML5, které vychází ze syntaxe XML. HTML5 je přímým následovníkem HTML4, nikoliv XHTML 1 (1.1). W3C se však snaží obě větve vývoje značkovacího jazyka webu spojit. HTML5 k tomu slouží tzv. XML serializace. Ta vlastně vytvoří ono XHTML5.

A jak docílit XML serializace?

Lze použít dva způsoby. První:

<!DOCTYPE html>

<html xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml">

Druhý:

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8" ?>

<html xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml">

Poslední věcí co musíte udělat je, že dokument pošlete se správným MIME typem. Můžete použít buď application/xml nebo application/xhtml+xml. Pokud nepoužijete správný MIME type XML serializace se neprovede.

Proč nepoužívat XML serializace HTML5?

Protože Internet Explorer teprve od verze devět podporuje XML dokumenty. Ve verzi osm, sedm a šest se vám stránka v XML vůbec nezobrazí. Proto doporučuji používat normální HTML5.

Další informace

Jan Mikula

* povinné položky

JSilver 4. 3. 2012 22:01

Jo jo, to je pravda, že ten příklad s rel u Lightboxu nehrozí - on totiž rel už slovo lightbox ani obsahovat nesmí - může obsahovat pouze určená klíčová slova. :(


Nick 4. 4. 2014 12:58

HTML Doctype....HTML Doctype tutorial


Přidejte vlastní názor
* povinné položky
Export komentářů v článku (RSS)